Ja również postanowiłam spróbować swoich sił i zrobić takie jaja, ale niestety jakoś mi nie wychodziły, były duże i przypominały raczej bombki niż jajka :) Dlatego zabrałam się do rozrysowywania schematów i dopasowania obwodu jajka do wysokości - to od tych parametrów zależy jaki kształt osiągniemy. Rezultat, po licznych próbach był taki:
Jak się do tego zabrać ?
Użyłam kordonka nowosolskiego 50x4 - ale Wy możecie użyć inny, dowolny i ulubiony przez Was kordonek, szydełko nr 1,25 - ale spróbuje mniejszym, wydaje mi się, że kratki będą wtedy pełniejsze, a jajko mniejsze i zgrabniejsze.
Podstawą jest ścieg siatkowy - czyli:
Całą pracę dzielimy na 3 części:
1. Dół jajka - wyjściowym schematem, jest schemat wykorzystywany przez wszystkich robiących te jajka :
Niestety okazał się zbyt szeroki - robiąc wg. tego schematu otrzymujemy jajka składające się w najszerszym miejscu z 28 kratek, a chciałam, żeby były węższe, dlatego ciut przerobiłam schemat. Moje jaka mają w najszerszym miejscu 24 lub 22 kratki.
Jeśli chcemy zrobić jako składające się z 24 kratek robimy w następujący sposób:
- zaczynamy od 6 oczek łańcuszka
1 rząd: 12 słupków
2 rząd: 24 słupki - czyli po dwa słupki w każdym słupku z poprzedniego okrążenia
3 rząd: słupek, oczko łańcuszka, słupek itd.
4 rząd: słupek, dwa oczka łańcuszka w miejscu jednego oczka poprzedniego okrążenia, słupek itp.
Czyli tak jak w podanym wyżej schemacie. W ten sposób otrzymujemy bazę i dół jajka.
Jeśli natomiast potrzebujemy bazy składającej się z 22 kratek, wykonujemy:
5 oczek łańcuszka
1 rząd: 11 słupków
2 rząd: 22 słupki - po dwa słupki w każdym słupku z poprzedniego okrążenia
i analogicznie jak w przypadku bazy składającej się z 24 oczek
2. Część centralna jajka - najciekawsza, bo zawierająca wzór, u mnie ta część składa się z 24 lub 22 kratek i od tego zależy którą bazę trzeba wcześniej wykonać.
Schematy na jajka składające się z 24 kratek:
Schematy na jajka składające się z 22 kratek (mniejsze) :
Już tłumaczę o co chodzi: po prawej stronie macie podaną wysokość części środkowej jajka - czyli ile rzędów robimy do góry - zazwyczaj jest to 10 lub 9 rzędów. Na dole macie 12 lub 11 kratek- ponieważ schematy są to połówki obwodu i po prostu trzeba je powtórzyć drugi raz - dlatego po lewej stronie widnieje znaczek 2x . Czerwona strzałka pokazuje kierunek w którym robimy wzór, zaczynając od dołu, gdy dochodzimy do ostatniego okienka, powtarzamy całość. Brzmi może trudno, ale w praktyce jest na prawdę łatwe.
3. Góra jajka - zakończenie:
Po zrobieniu ostatniego rzędu części środkowej - tu oznaczony na czarno, przechodzimy do zwężania jajka - tak jak pokazuje obrazek, czuli słupek, jedno oczko w miejscu dwóch, słupek itp. Następny rząd to same słupki - już bez oczek łańcuszka, kolejny rząd - dwa słupki przerabiamy razem - otrzymujemy 12 lub jedenaście słupków. Tu można skończyć, ale jeśli nie odpowiada Wam zbyt duża " dziurka" to można jeszcze ponownie przerobić po dwa słupki - tak, aby otrzymać 6 lub 5 słupków - a zaczynaliśmy właśnie od 6 lub 5 oczek łańcuszka .
I GOTOWE!!!
Teraz usztywniamy jajka w mieszaninie wikolu i ługi w proporcji 1:1, lub dla wolących inną metodą w syropie cukrowym. Przeciągamy balonik,nadmuchujemy go, możemy zawiązać, lub włożyć monetę np. 2 grosze w szyjkę balona - pięknie zasklepia ujście, powietrze nie uchodzi, a balonik posłuży jeszcze nie raz :)
Mam nadzieję, że przyda Wam się ten kursik, zachęcam Was do wymyślania i tworzenia swoich własnych schematów, ponieważ nie jest to takie trudne, jakim się wydaje. Jak weźmiecie do łapek szydełka, będzie Wam łatwiej ogarnąć ten temat, a ja czekam na Wasze pytania i chętnie pomogę. Powodzenia !!!!